Charakterystyka bohaterów antygony
Charakterystyka epoki w której powstała „Antygona".. Najważniejsze dla niej jest przestrzeganie prawa boskiego - niezależnie od winy zmarłego należy go pogrzebać.Charakterystyka porównawcza Jest to praca, w której porównuje się co najmniej dwóch bohaterów indywidualnych lub zbiorowych.. Musiała więc .9 miesięcy ago Tomasz Judym - charakterystyka bohatera 9 miesięcy ago Topos powrotu w Panu Tadeuszu 9 miesięcy ago Jak powstał i jak był skonstruowany świat wg mitologii greckiej 3 lata ago Antygona bronię, czy oskarżam?. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.Antygona - pozostali bohaterowie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Poniższe wypracowanie wyjaśnia rodowód i znaczenie terminu klasycyzm określającego dorobek antyczny ale również późniejsze nurty w literaturze i sztuce.. Potomkini przeklętego rodu Labdakidów, córka Edypa, który był ojcobójcą i kazirodcą.. Charakterystyka porównawcza bohaterów „Iliady" - Ach.. Józef Ślimak - próba charakterystyki; Uczciwy Niemiec - czy można tym określeniem nazwać p.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.Podstawowe informacje o bohaterze.. Ma ona na celu znalezienie podobieństw i różnic.. Mężczyzna wywodzi się z inteligencji, pochodzi z miasta, a dokładnie z Krakowa..

Charakterystyka bohaterów Antygona - główna bohaterka utworu.

Mimo to Antygona nie opuściła go gdy wyłupił sobie oczy, lecz opiekowała się nim.. Na własną prośbę zostaje skazany na banicję.. Przedstawienie postaci: córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona.. Wbrew zakazom władcy Teb zdecydowała się na pochowanie brata, Polinejkesa, którego okrzyknięto zdrajcą, gdyż występując przeciwko rządzącemu bratu - Eteoklesowi, doprowadził do wojny domowej.. Wygląd - opisanie wyglądu obu postaci.charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta charakterystyka Cześnika i Rejenta _____ Są to prace na poziomie gimnazjum za charakterystykę Alka i Antygony dostałam 5+ a za 5:) Oczywiście są one mojego autrstwa :) Mam nadzieje, że komuś się przyfdadzą.. 2012-10-12 22:17:15; charakterystyka antygony .Charakterystyka bohaterów.. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.Rozwinięcie motywu bohatera tragicznego na przykładzie Antygony.. Porównanie Antygony i Kreona.. Antygona - pozostała dla pokoleń uosobieniem dobrej córki i kochającej siostry.. Tekst zawiera 237 słów..

Wstęp - przedstawienie obu bohaterów.

Charakterystyka.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. .Od tego momentu bohater przeżywa tragizm swojej postaci, okazuje się być bezsilny wobec wyroków boskich.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Prawda rozumu a prawdy uczucia w „Antygonie" Konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem w „Antygonie" Konflikt między tym, co boskie a tym co, ludzkie Konflikt tragiczny w „Antygonie" Sofoklesa Biografia Sofoklesa Charakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony" Mit rodu Labdakidów - streszczenie Sofokles - twórczość .Charakterystyka Antygony, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Po jego śmierci i śmierci braci, prawowitych następców tronu, władzę w Tebach przejął Kreon.. LajosSofokles - Antygona - Tyrezjasz - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie.. 2010-10-17 13:58:12; charakterystyka Antygony 2011-02-01 19:02:55; Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Tytułowa bohaterką jest córka króla Teb Edypa.. Od lat służy władcom Ted, pomagając im wyjść z opresji.. Tyrezjasz przepowiada KreonPan Młody jest autentyczną postacią Lucjana Rydla przedstawioną w sposób jaki widział go w dzień wesela Stanisław Wyspiański..

Przykład: charakterystyka Antygony (fragment): Ciężko ocenić Antygonę.

Charakterystyka postaci: Antygona.. Zakazał on pochówku zwłok Polinejkesa, oskarżając go o zdradę.Antygona - charakterystyka głównej bohaterki.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu.. Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Już pierwszego dnia dał się poznać jako władca energiczny i zdecydowany.Zaraz bowiem po zwycięskiej obronie Teb, jeszcze na polu .Charakterystyka zbiorcza wybranych bohaterów antycznych(z antygony mitów itp.).. Odważyła się wbrew zakazowi królewskiemu pochować ciało zmarłego brata, którego ogłoszono zdrajcą ojczyzny.. Antygona.. Jest córką Edypa oraz siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. z gory .. Na jutro potrzebuje charakterystyki antygony i ismeny.. prosil bym o jakies sklejki z roznych stron,mozna tez troche pozmieniac lub jak ktos lubi i zna ta ksiazke to napisane recznie bo nauczycielka sprawdza czy charakterystyka nie jest sciagnieta .Charakterystyka bohaterów książki Antygona..

Portrety bohaterów - władców są zwykle bardzo wyraziste.

Przed odejściem żegna się ze swoimi dziećmi - ma ich czworo dwóch synów i dwie córki (Antygona i Ismena).. Proszę jedyniie o sprawdzenie .MINI CHARAKTERYSTYKA POSTACI "Antygona" Sofoklesa to tragedia antyczna ukazująca mocną sylwetkę kobiecą i króla tyrana.. Usiłuje ocalić AntygonęW charakterystyce bohaterów Antygony ważną rolę odgrywa klątwa ciążąca nad rodem.. Z jednej strony postąpiła niezgodnie z prawem ziemskim, z drugiej strony była posłuszna prawu wiecznemu.. Skazana za ten czyn na śmierć nie uznaje zarzucanej jej winy, ale odważnie broni słuszności własnych przekonań.Charakterystyka Kreona - bohatera „Antygony".. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Dodał: SchaffenDieMode Dodano: 21 VII 2010 (ponad 10 lat temu) Charakterystyka postaci: Chór tebańskich starców.. Kto nie słyszał o królu Midasie, który nade wszystko pragnął złota, czy o Arturze - bohaterze legend arturiańskich?. 2010-03-28 15:17:27; Charakterystyka Antygony.. Tyrezjasz to ślepy wróżbita.. Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej.Sofokles - Antygona - Hajmon - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie.. 3 lata ago Antygona buntowniczka z wyboruCharakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony" Hajmon Syn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie.. Antygona to tytułowa bohaterka.. Streszczenie Antygony oczywiście nie zastąpi nam lektury książki, ale pomoże w stworzeniu obrazu postaci głównej bohaterki.Przydatność 55% Napisz charakterystykę porównawczą dwóch bohaterów "Antygony", którzy mają inne poglądy na temat życia.. .Czasem były to pochwalne ody, czasem satyry i tragedie.. Bierze ślub z chłopką Jagną z Bronowic - jest to nielada wyczyn jak na czasy w których żył Pan Młody, jego rodzina odnosi się z dystansem do wyboru syna, traktujePortret bohatera (wygląd zewnętrzny, wzrost, budowa ciała, kształt i rysy twarzy, włosy, oczy, nos, usta itd.. ; ogólne wrażenie, .. Kocha swojego ojca i stara się być wobec niego posłuszny.. Czy oddanie życia przez Zośkę, Alka i Rudego miało t.Bohaterowie Antygony: Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Kreon, władca Teb, chce działać dla dobra swoich poddanych i uważa, że tylko ten jest dobrym rządzącym, kto potrafi być .Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16; napisze mi ktoś na jutro charakterystyka porównawcza antygony i kreona błagam!. Hajmon to najmłodszy z synów Kreona, jedyny żyjący i narzeczony Antygony.. Dodał: Serfer Dodano: 13 XI 2010 (ponad 9 lat temu) Charakterystyka postaci: Eurydyka.. Kreon - bohater tragedii „Antygona" Sofoklesa.Krótka charakterystyka Antygony Dobre opracowanie powinno powiedzieć nam wszystko o co niezbędne do stworzenia charakterystyki bohaterów.. Ostatecznie w akcie rozpaczy okalecza się wybijając sobie oczy..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt