Sprawdzian wojna trojańska
Czy udało się Grekom wprowadzić konia trojańskiego do miasta i pokonać Trojańczyków?. Parys syn króla Troi — Priama uprowadza Helenę, żonę króla Sparty, Menelaosa.. To także opowieść o sprycie, który pozwala na zwycięstwo.a) wojnie trojańskiej b) wojnie peloponeskiej c) narodzinach Afrodyty II.. Ich działalność nie zakończyła się na stworzeniu świata, lecz trwa, a każde ważne wydarzenie odbywa się przy ich udziale.. P F W dzieciństwie matka kąpała Achillesa w Skamandrze.. Wojnę zwyciężyli Trojanie P F Tetyda, nie chcąc, by Achilles wziął udział w wojnie trojańskiej, ukryła go na dworze Likomedesa.. - Test 4free.PL - bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla WebmasteraWojna trojańska - według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów.. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama.Historia wojny trojańskiej - streszczenie.. Z jaką osobą wiąże się wojna trojańska?47.Kochanowski w swoim dramacie rozwinął jeden z epizodów mitu o wojnie trojańskiej.. W tekście streszczono mit, omówiono Iliadę, wskazano jej najważniejsze wątki i cechy gatunkowe.. ?Dzieki:))e., a Hezjod w VII wieku napisał poemat pt. Teogonia, czyli rodowód bogów.W istocie oni ustalili typowe postacie bogów, których rysy nie uległy odtąd zasadniczej zmianie.Co wiesz o mitologii Greckiej ?.

Jak zakończyła się wojna trojańska?

Na dworze spartańskim podejmowano gościa bardzo serdecznie, Menelaos przyjął królewicza trojańskiego z honorami.Wypracowanie stanowi analizę tematyki i problematyki Iliady.. Powrotu Odyseusza spod Troi nie da się porównać z powrotem żadnego innego bohatera.. Tetyda, boginka morska, była niezwykle piękna, więc o jej rękę ubiegali Zeus i Posejdon.. 13.2.2012 (15:39) Zastanówmy się co by było gdyby Menealos nie wyjechał .. Została podzielona na dwie grupy, a każda z nich zawiera 10 pytań.. Kto był najpiękniejszym z bogów greckich?43.. Jednakże ciążyła nad nią przepowiednia, że urodzi ona syna, który będzie potężniejszy od własnego ojca, co ostatecznie ich do niej zraziło.. Dzieje Parysa w świetle mitu o historii wojny trojańskiejMit o wojnie trojańskiej pokazuje, że w losy świata ingerują bogowie.. Jest przeznaczona dla I klasy gimnazjum.Przepowiednia głosiła, że wojna nie zostanie wygrana, jeśli do wojsk nie dołączy Achilles, który z kolei został ukryty przez matkę, Tetydę, na dworze króla Likomedesa.. Wpadli oni na pomysł, aby wybudować drewnianego konia i umieścić go u bram miasta Troi.. Kto pojawił się na weselu Tetydy i Peleusa?. Wyrok Parysa - zw.*temat do swej tragedii zaczerpnął Kochanowski z mitu o wojnie trojańskiej, ale obserwujemy tu tylko krótki fragment tych dziejów - moment, gdy do Troi przybywają posłowie greccy, aby wypertraktować oddanie Menelaosowi porwanej przez Parysa jego żony - Heleny i tym samym zapobiec wojnie.podania z nią związane ukształtował epos gr..

12.12.2011 (17:48) ...test > Wojna trojańska.

Greccy posłowie, którzy przybyli do Troi żądają zwrotu Heleny.. Podstępem Achajów - na polecenie Odysa wybudowano konia trojańskiego.. Wesele bogini morskiej Tetydy i księcia tesalskiego Peleusa Pojawienie się bogini Eris z jabłkiem niezgody.. Nikt nie wiedział, jak poradzić sobie z tym wybiegiem, aż nagle Odyseusz wymyślił, żeby wybrać się tam w przebraniu kupca i zaoferować królewnom błyskotki.Ile lat trwała wojna trojańska?. Jak swoje państwo nazywali Grecy: a) Hellada b) Itaka c) Peloponez III.. Rada trojańska postanawia, że kobieta nie zostanie wydana Grekom.Koń trojański - zbudowany podczas wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia.Obrońcy miasta, za namową Sinona, wbrew przestrogom Kasandry i Laokoona wciągnęli konia do miasta.. Opuszczając Troję wojownik ten liczył, że najdalej po dwóch tygodniach powróci do Itaki.Przepowiednia Temidy.. tak nie: 14.Mitologia - Mit o wojnie trojańskiej.. ; jej bezpośrednią przyczyną miało być porwanie Heleny, żony króla Sparty, Menelaosa, przez Parysa, syna króla Troi — Priama; w wojnie trojańskiej wzięli udział najsłynniejsi bohaterowie gr.. Bogini morska Tetyda była tak piękna, że o jej względy rywalizowali Zeus oraz Posejdon..

poleca 83 % ... Arencialll super praca bardzo mi pomoże w sprawdzianie z polskiego :) odpowiedz.

Tułaczka Odyseusza czyli okrężną drogą do domu.. Podstępem Parysa - na polecenie Priama zaatakował Greków.. pod wodzą Agamemnona, brata Menelaosa, m.in. Achilles z Patroklosem, Odyseusz .Wojna przyniesie zagładę państwu, tak przepowiedziała Kasandra.. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. Na wesele zaproszono wszystkich bogów poza Eris, boginią niezgody.Wojna trojańska (mitologia grecka), wojna stoczona pod murami Troi, oblężonej przez Achajów.. Całość zawiera 301 słów.Mit o wojnie trojańskiej.. Właśnie te wydarzenia stanowią główny wątek akcji dramatu Kochanowskiego.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Wojna trojańska zakończyła się po 10 latach zwycięstwem Greków.. Mit o Wojnie Trojańskiej.. Wewnątrz tak zwanego „konia trojańskiego" znajdowali się greccy rycerze.. Grecka bogini miłości to…41.. Kiedy jednak dowiedzieli się, że dziecko, które urodzi, przewyższy swojego ojca, zrezygnowali z ubiegania się o jej rękę.. Aby zrozumieć wydarzenia opisane w Iliadzie - poemacie o dziejach wojny trojańskiej (Ilion to po grecku Troja) - należy cofnąć się w czasie znacznie wcześniej, do wesela księcia tesalskiego Peleusa i pięknej boginki Tetydy..

Trojańczycy, sądząc, ze ów koń jest symbolem zwycięstwa, wprowadzili go do miasta.Historia wojny trojańskiej - sprawdzian.

Przerwij test.. Przez kogo została uwięziona Kora?42.. Pytanie 1 /10.. Miała więc poślubić człowieka.Wojna Trojańska.. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi.Przyczyny wojny trojańskiej, s. 128 - plik pdf Homer Odyseja, s. 147 - plik pdf Tymczasem na Itace, s. 148 - plik pdf Początki teatru, s. 152 - plik pdf O nieuchronności fatum, s. 161 - plik pdf Między rozsądkiem a miłością, s. 164 - plik pdf Nieposłuszeństwo obywatelskie Antygony, s. 165 - plik pdf(2/2) Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie, Mitologia - opracowanie.. Ich spiew sprowadzał ze szlaków zeglarzy…46.. (Homer, cykliczni poeci), liryka chóralna i tragedia gr.. Półkobieta półryba to…45.. Kultura starożytnej Grecji - wspólne elementy w kulturze greckich polis - najważniejsze dokonania sztuki greckiej - narodziny teatru greckiego - znaczenie filozofii w starożytnej Grecji i jej najwybitniejsi przedstawicieleGrecki bóg słońca to…40.. Tam w nocy Achajowie wyszli z ukrycia, otworzyli bramy wojownikom i w ten sposób .. Ujęty w ramy tragedii starożytny mit o wojnie trojańskiej to jedna wielka metafora, alegoria, odnosząca się do sprawy polskiej.. W Tetydzie zakochał się śmiertelnik - Peleus, książe tesalski.Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie, Mitologia - opracowanie.. Mam na jutro przeczytać Mit o Wojnie Trojańskiej i zrobić do niego kilka zadań.streszczeń jest pełno,a ja potrzebuje całego pełnego tekstu bo,ze streszczenia nie da się zrobić ich wszystkich.Czy zna ktos jakąś strnę internetowa czy coś takiego,gdzie znajde cały tekst?.Komentarze

Brak komentarzy.