Staś tarkowski charakterystyka karta pracy
Wstęp: ogólne przedstawienie bohatera Polak, syn inżyniera, 14 lat, przyjaciel Nel.. Cele lekcji: Ucze ń: − zna tre ść lektury, − wie jakie s ą podstawowe zasady tworzenia charakterystyki, − ucze ń potrafi wyrazi ć własn ą opini ę na temat Stasia, − potrafi odnale źć w tek ście informacje dotycz ące głównego bohatera, − nazywa cechy charakteru,Charakterystyka Stasia Tarkowskiego Cechy Przykłady Przedstawienie Staś Tarkowski, chłopiec, 14 lat, Polak, urodzony w Port - Saidzie,.Staś Tarkowski to jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy".. W sensie praktycznym wydzielenie miejsca na opis poszczególnych cech ma skłonić uczniów do ważenia słów i wybierania tych pomysłów, które najlepiej opisują postać.Staś Tarkowski - charakterystyka.. Opis wyglądu bohatera.. zarozumiały Czy zmienił się podczas podróży?Temat: Sta ś Tarkowski - rycerz bez skazy.. Staś Tarkowski jest główną postacią powieści Henryka Sienkiewicza pt.. Ćwiczenie przygotowujące do pisania charakterystyki - dopisanie przymiotników do rzeczowników i odwrotnie 5.. W pustyni i w puszczy.. Jego matka zmarła przy porodzie dlatego wychowuje go ojciec - inżynier Władysław Tarkowski.. Informacje znajdziesz na początku 1. rozdziału powieści.. i poddane selekcji - należy oddzielić to,Charakterystyka Stasia Tarkowskiego..

Przyroda na kartach powieści W pustyni i w puszczy 4.6.

Poddał się biernie losowi.. Był synem inżyniera Tarkowskiego, a matka jego była Francuzką, lecz zmarła przy porodzie.. Bardzo ważnym elementem pracy nad charakterystyką jest wcześniejsze zebranie jak największej ilości informacji o prezentowanej postaci.. Nie wyparł się swej chrześcijańskiej wiary i nie przyjął za swoje .Plik Staś Tarkowski ćwiczenia charakterystyki.doc na koncie użytkownika biuro66 • folder materiały do lekcji • Data dodania: 15 maj 2011Charakterystyka Stasia Tarkowskiego („W pustyni i w puszczy) 2 marca 2020 0 Przez admin .. Matka bohatera zmarła zaraz po urodzeniu chłopca.Staś Tarkowski to czternastoletni Polak, który przyszedł na świat w Port Saidzie.. Jego ojcem był Polak, a matką Francuzka.. Urodził się i wychował w Port-Saidzie pod opieką ojca - Polaka, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego.. Był blondynem o niebieskich oczach.Staś Tarkowski to bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i puszczy".. Jest synem inżyniera pracującego w zarządzie Kompanii Kanału Sueskiego, Władysława Tarkowskiego.. Tło historyczne W pustyni i w puszczy 4.10.. Ogólne informacje nt. Stasia i jego rodziny.. Staś Tarkowski to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy"..

Temat: „W pustyni i w puszczy" - charakterystyka postaci Stasia Tarkowskiego.

Bohater powieści był 14-letnim chłopcem, synem polskiego inżyniera zatrudnionego przy budowie i konserwacji Kanału Sueskiego.Jego matka zmarła przy porodzie.. Jak wygląda?. W chwili, gdy zaczyna się akcja powieści "W pustyni i w puszczy", Staś kończy czternasty rok życia.. Napisz charakterystykę Stasia Tarkowskiego według podanego niżej wzoru.. Pamiętaj o starannym zapisie i akapitach, unikaj błędów.. Możesz wykorzystać własne słownictwo.. Chłopiec urodził się w Port-Saidzie.. Jednak prawdziwą odwagą i niezłomnością wykazał się podczas audiencji u Mahdiego.. Polak, syn inżyniera, urodził się, wychował i doszedł do czternastego roku życia Gdy go poznajemy kończył czternasty rok.. Spotkanie z lwem .Zadanie pracy domowej: rozdanie uczniom krzyżówki, którą mają rozwiązać i wkleić do zeszytu.. Na początku utworu ma czternaście lat..

Odczytanie wiadomości i rozwiązanie zadania 2. z karty pracy nr 2 „Dziwna podróż".

Matka chłopca - Francuzka zmarła przy jego urodzeniu.. Świetnie pływa, strzela, jeździ konno.4.. Burza piaskowa - opis przygody 4.13.. Nel Rawlison zaś miała tylko osiem lat i była narodowości angielskiej, a jej ojciec wraz z tatą Stasia zajmował się budową Kanału Sueskiego.Temat: Staś Tarkowski - rycerz bez skazy.. Jest wyższy i silniejszy od swoich rówieśników.. Kim jest bohater?. Określenie cech charakteru Stasia - praca w grupach - każda z grup otrzymuje kartę pracy z wydarzeniami z życia Stasia i określa, jakie cechy charakteru i umiejętności chłopca się wtedy ujawniły.. Informacje te muszą być posegrowane w odpowiednie grupy (osobno cechy charakteru, psychiki, zachowania itd.). Na tle swoich rówieśników wyróżniał się zarówno zręcznością i siłą, jak .Charakterystyka Stasia Tarkowskiego Staś Tarkowski urodził się i wychował w Port Saidzie.. Charakterystyka Stasia Tarkowskiego 4.7.. Losy Kalego - rzecz o tolerancji i równouprawnieniuKonspekt zajęć, Stanisław Tarkowski .. Jest wyższy i silniejszy od swoich rówieśników.. 4 Wycieczka śladami Stasia i Nel Czynności uczniów pracujących w czterech grupach 1.Charakterystyka postaci Uwaga!. Kiedy w mieście panował głód Staś poszedł do pracy, aby zdobyć jedzenie dla Nel, to świadczyło o tym że był bardzo dobry dla Nel i pracowity ..

Porządkują teraz zebrane informacje i przypisują do danej kategorii (uzupełnienie pisemne karty pracy).

Przypomnienie sytuacji, w których dzieci nie musiały wędrować pieszo.. Świetnie pływa, strzela, jeździ konno.. W pewnym momencie, widząc w Omdurmanie głowę generała Gordona wbitą na pal, stracił wiarę w ratunek i uwolnienie.. Język powieści - Środki stylistyczne; Słoń w pułapce - Komiks (wersja bc) // // Ćwiczenie do komiksu (powtórka z gramatyki i nie tylko) Co znaczą te terminy?. Rozwinięcie:Charakterystyka Stasia Tarkowskiego Plan charakterystyki 1.. Cele: Uczeń: wie, czym jest charakterystyka postaci, zna treść lektury „W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza,Stanisław Tarkowski - postać fikcyjna, główny bohater powieści W pustyni i w puszczy (1911) Henryka Sienkiewicza.. Charakterystyka postaci.. Cieszy się żelaznym zdrowiem.4.5.. Bohater miał czternaście lat.. Jego matka, Francuzka, zmarła podczas narodzin chłopca.. Inni bohaterowie 4.9.. Charakterystyka Nel Rawlison 4.8.. Od urodzenia mieszkał w Port-Saidzie, gdzie stary Tarkowski nadzorował budowę Kanału Sueskiego.Charakterystyka Stasia Tarkowskiego, Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy - streszczenie i opracowanie lekturyMoim zdaniem Staś Tarkowski był naprawdę wyjątkowym chłopcem np.Gdy Nel była chora na FEBRĘ Staś dla swojej przyjaciółki zdobył lek czyli proszek chininy który uratował Nel a Staś miał wtedy tylko 14lat.Chłopiec był też sprytny i odważny np.Gdy przejeżdżali karawaną,na drodze spotkali lwa.Arabowie chcieli rzucić na pożarcie Kalego,ale Staś był tak mądry i odważny .Charakterystyka Stasia Tarkowskiego.. Urodził się i wychował w port Saidzie, nad Kanałem.Następnie otrzymują kartę schematu charakterystyki piramidowej.. Staś miał czternaście lat.. Hasła do krzyżówki: 1) pies Nel (Saba) 2) inaczej malaria, zachorowała na nią Nel (febra) 3) nazwisko Stasia (Tarkowski) 4) tam Staś i Nel przeżyli burzę piaskową (pustynia) 5) grupa podróżnych ze zwierzętami jucznymi .• Charakterystyka Nel Rawlison • Charakterystyka Stasia Tarkowskiego • Przyroda na kartach powieści W pustyni i w puszczy • W pustyni i w puszczy - geneza • Spotkanie ze słoniem - opis przygody • Spotkanie z lwem - opis przygody • Burza piaskowa - opis przygody • Afryka w powieści W pustyni i w puszczyStaś Tarkowski - Test prawda/fałsz // odp.. 5.Staś Tarkowski urodził się i wychował w Port Saidzie.. - Poszukiwanie informacji; Trasa podróży Stasia i Nel - Praca z mapąStaś Tarkowski to główny bohater powieści „W pustyni i w puszczy".. Jego ojcem był Polak, a matką Francuzka.. Ekranizacje W pustyni i w puszczy 4.11.. Notatka do zeszytu: Staś Tarkowski Kim jest?. Staś Tarkowski mógłby zostać moim przyjacielem,ponieważ ma wiele zalet.portu używanych przez dzieci (zadanie 1. z karty pracy nr 2 „Dziwna podróż").. Informacje znajdziesz na początku 1. rozdziału powieści..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt